گمرک پلدشت | پایانه مرزی پلدشت | مرز پلدشت 

پلدشت یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است. این شهر در شمال غربی ترین نقطه ایران و در ساحل رود ارس قرار دارد. شهرستان پلدشت دارای گمرک و پایانه مرزی به همین نام نیز میباشد. این نقطه مرزی در همسایگی ایالت خودمختار نخجوان قرار دارد.

جمهوری خود مختار نخجوان یکی از برون بوم های جمهوری آذربایجان است. پل پلدشت – شاه تختی در محدوده مرزی ایران و جمهوری خودمختار نخجوان محل عبور و مرور دو کشور است. ایران با این کشور حدود 125 کیلومتر مرز مشترک دارد که تردد بین این دو منطقه از طریق پل مذکور امکان پذیر است.

پایانه مرزی پلدشت یکی از راه های شریانی کم نظیر جمهوری اسلامی ایران است و دستیابی به بازارهای آسیای میانه از طریق آذربایجان غربی را ممکن کرده است.

این پایانه در استان آذربایجان غربی قرار دارد، استانی که حدود یک پنجم از پایانه های مرزی کشور را داراست و تنها استانی است که مرز مشترک با کشور ترکیه دارد. پلدشت در 47 کیلومتری ماکو قرار دارد.

بخش عمده کار گمرک پلدشت مربوط به امور صادراتی است، در سال 97 حدود 50 میلیون دلار آورده ارزی برای کشور از طریق صادرات از این گمرک وارد شده است.

همچنین گمرک پلدشت محل تردد مسافرانی است که قصد اقامت و سفر در دو کشور را دارند.

گمرک پلدشت همچنین از نظر ترانزیت کالاهای خارجی با رویه تیر دومین گمرک فعال کشور میباشد.

استان آذربایجان علاوه بر مرز مشترکی که با نخجوان در پلدشت دارد، با شمال عراق از طریق گمرک تمرچین و با کشور ترکیه از طریق گمرک بازرگان ، گمرک خوی ، گمرک رازی و گمرک سرو دارای مرز مشترک است.

همچنین راه اندازی ترانزیت در گمرک پلدشت باعث شده تا شرکت های حمل و نقل بین المللی در این منطقه حضور داشته باشند ، شرکت حمل و نقل بین المللی ره تاش با سابقه طولانی در زمینه حمل کالا ، ترانزیت کالا یکی از شرکت هایی است که به پشتوانه نیروهای باسابقه و متخصص خود آماده ارائه خدمات حمل و نقلی میباشد.

 

 

پاسخ بدهید