گمرک میلک | پایانه مرزی میلک | مرز افغانستان

پایانه مرزی میلک در محدوده شهرستان تازه تأسیس هیرمند ، در نزدیکی روستای میلک و در فاصله ۲۶۱ کیلومتری زاهدان، در جوار رودخانه مرزی مشترک پریان و در نزدیکی شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز افغانستان قرار دارد که براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در سال ۸۴ در زمینی به مساحت 12٫5 هکتار، با هدف توسعه حمل مسافر و ترانزیت کالا در جنوب شرق کشور و توسعه مبادلات منطقه ای، سیاسی، اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی ایجاد گردید.

این پایانه در دو بخش مسافربری و تجاری با استقرار ۱۴ کانکس به صورت موقت راه اندازی شد و در حال‌ حاضر سالن تشریفات تجاری به مساحت دو هزار و ۵۰۰ مترمربع با تمام تأسیسات و امکانات مورد نیاز از جمله چایخانه‌ها، سرویس‌های بهداشتی محوطه و محوطه سازی انجام شده است.عملیات ساخت سالن تشریفات دو هزار و ۶۰۰ مترمربعی نیز در حال احداث است.

از اهداف مهم ایجاد این بازارچه می توان به رسمی کردن مبادلات میان ایران و کشور همسایه افغانستان ، ایجاد اشتغال برای مردم بومی، بالا بردن در آمد آنان از طریق تبادل کالا، جلوگیری از قاچاق کالا و مواد مخدر ، حفظ ثبات و امنیت مرزی منطقه، همکاری با نیروی انتظامی و بهبود مسائل اجتماعی و فرهنگی مردم این منطقه اشاره کرد.

گمرک میلک بیشتر در زمینه ترانزیت کالاهای خارجی فعال است و در‌واقع گذرگاهی برای عبور کالاهایی است که از مبدأ دیگر کشورها به مقصد کشور افغانستان حرکت میکنند ، می باشد.

گمرک میلک همچنین جز معدود گمرکات استان سیستان بلوچستان است که میلک به سامانه جامع امور گمرکی مجهز است که این سامانه‌ها در تسریع در واردات و صادرات و توسعه تجارت با کشورهای همسایه نقش مهمی دارند.

گمرک میلک به دلیل نزدیکی به استان های مهم کشور افغانستان همواره جز مورد توجه تاجران افغانستانی و پاکستانی بوده است و به همین دلیل ، گمرک میلک فعال ترین گمرک سیستان و بلوچستان در ترانزیت خارجی کالا است.

نمایندگان مجرب شرکت حمل و نقل بین المللی ره تاش توس در محل گمرک میلک حضور دارند و امور مربوط به ترانزیت به کشور افغانستان را در سریع ترین زمان ممکن به انجام می رسانند.

پاسخ بدهید