سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ، به نمایندگی از شرکت ملی نقت و وزارت نفت به نیابت از دولت ، مسئولیت اعمال مدیریت یکپارچه به منظور توسعه اقتصادی مناسب را بر عهده دارد.

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بزرگترین منطقه ویژه اقتصادی تخصصی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در جهان است.

این منطقه در سال 1377 به منظور برداشت از منابع نفت و گاز میدان پارس جنوبی و انجام فعالیت های اقتصادی در زمینه نفت ، گاز و پتروشیمی تاسیس شد.

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در شرق استان بوشهر در حاشیه خلیج فارس در 300 کیلومتری شرق بندر بوشهر و در 420 کیلومتری غرب شهرستان بندرلنگه و در 570 کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است.

مناطق عملیاتی در گمرک منطقه ویژه انرژی پارس با نام های منطقه پارس 1 یا پارس جنوبی ، منطقه پارس 2 با نام پارس کنگان و منطقه پارس 3 با نام پارس شمالی قرار دارند.

منطقه پارس جنوبی با وسعت 14 هزار هکتاری وسعت در 16 فاز فرآوری گاز و 15 مجتمع پتروشیمی در حال فعالیت است.

منطقه پارس کنگان به وسعت 16 هزار کیلومتر و داراش 8 فاز پالایشگاهی و یک طرح LPG میباشد.

منطقه پارس شمالی با اراضی 16 هزار کیلومتری به منظور پشتیبانی از طرح توسعه برخی میادین مهم هیدروکربوری اختصاص دارد.

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به عنوان هاب انرژی در جغرافیای خلیج فارس، در جنوب این کرانه زرخیز که چون گوهری بر پرچین این کشور جاخوش کرده است، مفتخر است تا در کنار مسئولان و مدیران تاریخ‌ ساز در جهت تحقق آرمان‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ادای تکلیف و دین کند. جایی که جوانان و متخصصان ایرانی صنعت نفت در شرکت‌های مستقر در منطقه پارس جنوبی، حماسه را برای تامین امنیت انرژی کشور خلق کردند تا از این رهگذر علاوه بر استقلال انرژی، زمینه پیشرفت اقتصادی کشور و اشتغال زایی نیز فراهم شود. این بخشی از شعار گمرک و منطقه ویژه انرژی پارس می باشد.

امروزه و در حالی که بیشتر فازهای گازی پارس جنوبی به صورت رسمی کامل شده و به بهره‌برداری رسیده، ظرفیت چشمگیری نیز برای سرمایه‌گذاری در منطقه بوجود آمده که مزیت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه، موضوع را برای صاحبان سرمایه جذاب کرده است. دسترسی آسان و ارزان به خوارک مورد نیاز صنایع، همسایگی با خلیج استراتژیک فارس، وجود بندرهای با عمق کم‌نظیر، راه‌های دسترسی خوب به مراکز مهم شهری اطراف (مانند بوشهر – شیراز – بندرعباس)، فرودگاه عظیم بین‌المللی، تمرکز نیروی کار با تجربه و متعهد و تسهیلات خاص گمرکی و مشوق‌های مالیاتی، بخشی از جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است.

این گمرک در کنار گمرک خارک نقشه مهمی را در ایجاد ارتباط با کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات ، عمان ، کویت ، قطر و همچنین کشورهای خاور دور مانند جمهوری خلق چین ایفا میکنند.

 

 

پاسخ بدهید