گمرک خوی | گمرک رازی | مرز خروجی رازی

 

خوی یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی ایران است. این شهر در غرب کشور واقع است و به عنوان دومین و بزرگترین شهرستان این استان بعد از ارومیه شناخته میشود. شهرستان خوی دارای گمرکی به نام رازی نیز میباشد. گمرک رازی با توجه به اینکه استان آذربایجان غربی تنها استان کشور است که با کشور ترکیه مرز مشترک دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

گمرک رازی یا مرز رازی در فاصله 75 کیلومتری از شهرستان خوی و 5 کیلومتری شهرستان قطور واقع است.

خوی همچنین به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم و جاده تجارتی شرق و غرب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در مسیر اصلی شرق به غرب قرار دارد و به همین دلیل به رونق در زمینه های مختلف دست یافته است.

 

گمرک رازی در محل مرز ترکیه قرار دارد و در آن طرف دیگر مرز مرز کاپی کوی ترکیه فعال میباشد.

مسیر زمینی مرز رازی به لحاظ مسافت و امنیت بالایی که دارد ، مسیر مناسبی برای خروج از کشور و ورود به ترکیه میباشد. همچنین این مرز به دلیل وجود خط آهن مهم آسیا و اروپا که سابقه یک قرنی دارد حائز اهمیت است.

همچنین گمرک رازی به دلیل حجم بالای امور صادراتی به عنوان گمرک تخصصی معرفی خواهد شد. این گمرک برای تسهیل در صادرات محصولات به عنوان گمرک تخصصی معرفی خواهد شد و مطالعات برای تبدیل این گمرک به گمرک اختصاصی صادرات فرش و عسل در اولویت قرار گرفته است.

گمرک رازی به دلیل در اختیار داشتن مسیر ترانزیتی امن و خط ریلی در گسترش صادرات و ترانزیت بسیار مهم است و با افزایش ظرفیت این گمرک موانع صادرات به ترکیه و ترانزیت به کشور ترکیه تا حد زیادی بر طرف خواهد شد.

 

گمرک رازی با توجه به شیوع کرونا به عنوان تنها مبدا صادراتی به کشور ترکیه و اروپا شناخته میشود و در فروردین ماه امسال شاهد افزایش 20 برابری در صدور کالا با حمل و نقل و ریلی بودیم.

طی فروردین ماه امسال ۱۸ هزار تن کالا با استفاده از ۸۱۳ واگن قطار به ارزش ۴۱ میلیون دلار از مرز رازی خوی صادر شده که علاوه بر ۲۰ برابر شدن ارزش کالاهای صادره، از نظر وزن نیز شاهد هفت برابر شدن اقلام صادراتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم.

وی اضافه کرد: در فروردین ماه سال گذشته حدود ۲.۵ تن کالا به ارزش بیش از ۲ میلیون دلار ارز مرز رازی صادر شده بود.

شرکت حمل و نقل بین المللی ره تاش توس به پشتوانه نیروهای متخصص خود در مرزهای مختلف کشور از جمله مرز رازی آماده ارائه تمامی خدمات گمرکی در مرز رازی میباشد. صادرات کالا به ترکیه ، ترانزیت کالا به ترکیه ، حمل کالا به ترکیه و… از جمله این خدمات هستند.

پاسخ بدهید