گمرک جلفا | گمرک اذربایجان شرقی | بازارچه مرزی جلفا | پایانه مرزی جلفا 

گمرک جلفا در شهرستانی با همین نام در استان آذربایجان شرقی و در 152 کیلومتری مرکز این استان یعنی شهر تبریز قرار دارد. گمرک جلفا در مسیر تجارت بین کشورهای ایران و روسیه واقع شده است و به همین از گذشته تا به امروز به عنوان یکی از گذرگاه های مهم شناخته شده و میشود همچنین این گمرک از زمان شوروی سابق به عنوان محل عبور مرسولات تجاری از طریق مسیر ریلی و غیر ریلی مورد استفاده بوده است.

گمرک جلفا با مساحت 500 هکتاری یکی از بزرگترین گمرکات کشور از این حیث نیز محسوب میشود.

گمرک جلفا در کنار رود ارس قرار دارد و با کشورهای آذربایجان و ارمنستان مرز مشترک دارد و در مسیر ترانزیت و تجارت بین روسیه و ایران قرار گرفته است . جلفا با جمهوری خودمختار نخجوان همسایه بوده و تنها مرز زمینی ایران با کشورهای CIS یا مشترک المنافع می باشد. و به همین دلیل این گمرک در گروه مهم ترین گمرکات ایران نیز قرار دارد. شهر جلفا به عنوان مرکز این ناحیه صنعتی-تجاری، در زمینه تجاری و گمرکی دارای پیشینه‌ای صد ساله بوده و مرز مشترک ایران و جمهوری خودمختار نخجوان در شهر جلفا به عنوان پرترددترین مرز مسافری ایران، پس از فرودگاه‌های تهران مطرح است.

گمرک جلفا و بازارچه اقتصادی آن از گمرک های استان آذربایجان شرقی می باشند. در زمان ترخیص کالا از جلفا در گمرک جلفا تمامی امور مربوط به صادرات و واردات قطعی و موقت همچنین ترانزیت مبدا و مقصد انجام می گیرد. لازم به ذکر است این گمرک امور کارنه تیر مبدا، مقصد و عبور را بر عهده دارد. قابل توجه است امور مسافران، مرزنشینان، امانات پستی را نیز بر عهده دارد. این گمرک دارای واحد قضایی مستقل می باشد. که در زمان بروز هرگونه مشکل از قیبل قاچاق کالا و ….. امکان تشکیل پرونده و ارجاع به دادسرا را دارد. گمرک بازارچه اقتصادی جلفا فقط صادرات و واردات قطعی کالا انجام می گیرد.

گمرک جلفا | گمرک اذربایجان شرقی | بازارچه مرزی جلفا | پایانه مرزی جلفا

در این منطقه نیروی متخصص، انرژی و هزینه های انبار داری ارزان است. از لحاظ امنیت در سرمایه گذاری در رتبه خوبی قرار دارد و به همین دلیل امروزه شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در این منطقه فعالیت می کنند.

شرکت حمل و نقل بین المللی ره تاش توس به عنوان یکی از برترین شرکت های حمل و نقل بین المللی در ایران آماده ارائه انواع خدمات گمرکی در گمرکات مختلف کشور از جمله گمرک جلفا می باشد.

پاسخ بدهید