گمرک پیرانشهر | بازارچه مرزی ترمچین | گمرکات کشور

پیرانشهر یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی ایران است. این شهر در در غرب کشور ایران و منتهی‌الیه جنوب‌غربی استان آذربایجان غربی جای دارد و در 110 کیلومتری شهر ارومیه قرار گرفته است و دارای گمرکی به نام گمرک تمرچین است. با گسترش فعالیت گمرک ارومیه ، کالاهای صادراتی از گمرک تمرچین به خارج از کشور صادر شده و تعداد کامیون های خارج شده از مرز به روزانه بیش از 100 دستگاه می رسد.

گمرک و بازارچه مرزی تمرچین در 11 کیلومتری شهرستان پیرانشهر قرار گرفته و در نقطه مرزی کشور ایران و عراق جای دارد. گمرک تمرچین به دلیل قرارگیری در نقطه حساس جغرافیایی ، اقتصادی و امنیتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گمرک تمرچین محل عبور کالاهای صادراتی به مقصد کشور عراق می باشد و عمده کالاهای عبوری از این مرز سیمان، صنایع فلزی، میلگرد، مواد غذایی، لوازم صنعتی، میوه، فرش ماشینی میباشند و همچنین این نقطه مرزی محل ورود کالاهای مختلف از جمله ماشین آلات سنگین و قطعات و لوازم آنها، لوازم صوتی و تصویری، لوازم خانگی، پوشاک میباشد.

اهمیت گمرک تمرچین آنجا برجسته است که براساس آمار و ارقام حدود 19 درصد کالاهای صادراتی کشور از این مرز رد و بدل میشوند و تمرچین از این نظر دارای رتبه نخست در کشور میباشد.

طبق گفته های ناظر گمرکات استان آذربایجان غربی حدود یک سوم صادرات کالاها از طریق استان آذربایجان غربی انجام گرفته است که از این تعداد بخش قابل توجهی از طریق گمرک تمرچین صادر شده است. همچنین ۱۶۷ هزار تن کالای مربوط به دیگر استان‌ها به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار از این مرز صادر شد که نشان دهنده جایگاه گمرک تمرچین در مراودات تجاری با عراق دارد.

استان آذربایجان غربی با کشورهای ترکیه ، نخجوان و عراق مرز مشترک دارد و تنها استانی در کشور ماست که هم مرز با کشور ترکیه مرز میباشد.

شرکت حمل و نقل بین المللی ره تاش توس به عنوان یکی از اعضای رسمی و فعال در انجمن شرکت های حمل و نقل بین المللی با سابقه چندین ساله در زمینه ترانزیت کالا به عراق آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز میباشد.

 

گمرک تمرچین

پاسخ بدهید