بازارچه مرزی بیله سوار | گمرک بیله سوار مغان | مرز بیله سوار | پایانه مرزی بیله سوار | پایانه بیله سوار

بیله سوار یکی از شهرهای شمال غربی کشور و در استان اردبیل واقع شده است. بیله سوار یکی از دروازه های ورود به کشور آذربایجان و قفقاز محسوب میشود، به همین دلیل یکی از شهرستان های مرزی مهم کشور میباشد. بیله سوار دارای گمرکی به همین نام هست که محل عبور سالانه 5 میلیون نفر میباشد.

پایانه بیله سوار یکی از دو گمرک مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان است و قدمتش به بیش از 200 سال قبل باز میگردد. در زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این گمرک برای مدتی تعطیل اما پس از استقلال جمهوری آذربایجان مجددا شروع به کار کرد. این گمرک به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات به مراجعین محترم میباشد.

بازارچه مرزی بیله سوار ، نقطه مهم دیگر این منطقه است که سالانه بسیاری از افراد را برای خرید به آنجا میکشاند. محصولات مختلفی در این مرز به فروش میرسد و به دلیل قیمت مناسب باعث حضور خریداران زیادی از جمهوری آذربایجان و همچنین شهرهای ایران در بازارچه مرزی بیله سوار شده است.

به دلیل رفت و آمد زیاد در گمرک بیله سوار یکی از منابع درآمد استان اردبیل و منطقه مغان میباشد. گمرک بیله سوار در کنار گمرک اردبیل تنها گمرکات استان اردبیل میباشند که متاسفانه به دلیل کمبود امکانات از ظرفیت های آن ها به خوبی بهره برداری نمیشود.

گمرک بیله سوار مغان که فاصله 159 کیلومتر با مرکز استان اردبیل یعنی شهرستان اردبیل دارد به دلیل ارائه خدمات گمرکی مختلف اعم از صادرات قطعی ، ورود موقت ، خروج موقت ، امور مربوط به ترانزیت کالا ، امور مربوط به کارنه تیر و امور مسافری انجام میگیرد همچنین این گمرک با در اختیار داشتن واحدی امور قضایی را نیز به انجام میرساند.

گمرک مرزی بیله سوار یا پایانه مرزی بیله سوار جز 5 مرز برتر کشور بوده و از لحاظ تردد ناوگان سواری در رتبه دوم کشوری قرار دارد. با این حال دولت در تلاش است تا با برقراری جلسات و مذاکرات مناسبات این گمرک با کشور جمهوری آذربایجان را توسعه دهد.

توجه به اهمیت این مرزها در جنبه های مختلف اقتصادی، سیاسی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی رویکرد دولت در شهرستان بیله سوار ارائه برنامه های راهبردی در کنار برقراری آرامش و امنیت در مرزها توسعه و تسهیل روند تجارت و صادرات و خدمات رسانی و ساماندهی مسافران آذری از مرز بیله سوار است.

گمرک مرزی بیله سوار یکی از گمرکات مرزی کشور است که به دستگاه ایکس ری مجهز میباشد و ظرفیت صادرات و واردات قابل قبولی دارد.

پاسخ بدهید