گذرگاه مرزی بازرگان | گمرک مرزی بازرگان | مرز بازرگان

گذرگاه مرزی یا گمرک بازرگان که با نام مرز بازرگان نیز شناخته میشود از مهمترین نقاط گمرک ایران و در فاصله یک کیلومتری شهر بازرگان در استان آذربایجان غربی قرار دارد. این گمرک حدود 95 سال پیش و در سال 1305 ساخته شده است.

مرز بازرگان به عنوان تنها مرز 24 ساعته و بین المللی مابین ترکیه و ایران میباشد. نام گدرگاه از طرف کشور ترکیه مرز گوربولاغ میباشد.

گمرک بازرگان در سال 1305 در روستای بازرگان در یک اتاق گلی با 4-5 نفر پرسنل کار خود را آغاز کرد و در آن زمان به دلیل کمبود امکانات به شهرستان ماکو منتقل شد.

گمرک بازرگان از ابتدای شروع فعالیت خود در زمان های مختلف دچار تغییرات شده بود ، برای مثال این گمرک تا سال 1317 زیر نظر گمرک تبریز اداره میشود اما در سال 1327 ساختار گمرکی این گذرگاه مرزی تغییر و سه گمرک قطور ، سیه چشمه و صوفیعلی به عنوان گمرکات تابعه بازرگان به حساب آمدند.

در سال 1318 به درخواست بازرگانان و طبق توافق میان ایران و ترکیه مقرر شد ساختمان هایی مشترک در نقطه صفر مرزی تاسیس شود. ساخت ساختمان جدید در نقطه مرزی ایران به دلیل آغاز جنگ متوقف شد و این ساختمان سال ها بعد به اتمام رسید.

در بین سال های 1364 تا 1377 گمرک بازرگان دچار تغییرات زیادی شد، از جمله این تغییرات میتوان به احداث ساختمان های جدید ، انبارها ، منازل مسکونی و تاسیسات مورد نیاز احداث شد.

 

گمرک بازرگان مهم ترین مبدا تجارت زمینی کشور با ترکیه به شمار میرود و روزانه تعداد زیادی از کامیون های ایرانی و ترکی از طریق این مرز در حال تردد هستند.

ایران سه مرز یا گمرک با کشور ترکیه دارد که آنها شامل ماکو ، سرو ارومیه و رازی خوی در استان آذربایجان غربی میباشد.

پس از شیوع کرونا سه مرز ذکر شده تعطیل یا بصورت محدود در حال فعالیت هستند اما گمرک بازرگان به صورت شبانه روزی مشغول به کار است.

گمرک بازرگان به عنوان یکی از بزرگترین گمرکات کشور تمامی امور گمرکی اعم از واردات قطعی ، صادرات قطعی ، ورود موقت ، خروج موقت ، ترانزیت خارجی ، کارنه تیر ، امور مسافری ، کاپوتاژ و… مشغول به فعالیت است.

 

شرکت حمل و نقل بین المللی ره تاش توس به پشتوانه نیروهای متخصص خود آماده ارائه خدمات ترانزیت کالا میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت آنلاین از طریق قسمت گفتگو با کارشناسان ما در تماس باشید و یا به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

 

پاسخ بدهید