باجگیران شهری در خراسان رضوی است که در نقطه صفری مرز ترکمنستان و ایران قرار دارد.

این شهرستان در بخش باجگیران شهرستان قوچان قرار دارد. باجگیران در 78 کیلومتری قوچان و 2 کیلومتری مرز ایران و ترکمنستان قرار گرفته است.

محل گمرک نخست ساختمان حاتم بیک، سپس کاروانسرای حاجی قربان و پس از آن به محل فعلی که با کمک آلمانی‌ها ساخته شده‌است منتقل شد.

باجگیران به دلیل نزدیکی به مشهد ( 200 کیلومتری مشهد ) و عشق آباد ، پایتخت ترکمنستان ( 55 کیلومتری ) از شرایط خوبی برخوردار است.

این شهرستان دارای گمرکی به همین نام نیز میباشد ، گمرک باجگیران در تاریخچه ای کهن است.

اداره گمرگ‌های ایران در زمانی که در دوره قاجار به بلژیکی‌ها واگذار شده‌ بود برای گرفتن سهم دولت از کالاهایی که از مرز عشق‌آباد خارج می‌شد باج‌گیرهایی را که اسب و تفنگ داشتند برای این کار استخدام کرد. این افراد باج‌گیر نخست در روستای بردر (در ۸ کیلومتری باختر باجگیران) جای گرفتند. بعداً که این گروه به محل کنونی شهر باجگیران انتقال یافتند نام آن‌ها (باجگیران) نیز به محل جدید داده شد.

از روزگاران قدیم ، گمرک باجگیران محل انجام مبادلاتی بین ایران و شوروی سابق بوده است ، اما پس از فروپاشی شوروی و استقلال ترکمنستان ، این مبادلات با رونق بیشتری انجام پذیرفت.

گمرک باجگیران به دلیل محدودیت های ترانزیتی که کشور ترکمنستان ایجاد کرده است از رونق گذشته افتاده است و مشکلاتی در صادرات کالا از گمرک باجگیران به مقصد ترکمنستان و کشورهای آسیای میانه ایجاد شده است. به همین دلیل صادرات و ترانزیت از این مرز را نیمه تعطیل کرده است.

بازارچه مرزی باجیگران در محل گمرک باجگیران به عنوان تنها بازارچه رسمی بین مرز ایران و ترکمنستان قرار گرفته است.

گمرک باجگیران حجم صادرات بیشتری نسبت به واردات کالا دارد و این یکی دیگر از محاسن گمرک باجگیران است.

یکی از مهم ترین انگیزه های رونق این بازارچه ها، توسعه روابط اقتصادی وتجاری مناطق مرزی با کشورهای همجوار ورونق اقتصادی مناطق مرزی است و همچنین از دیگر اهداف، ایجاد اشتغال و کمک به تامین معیشت مرزنشینان، جلوگیری از مهاجرت آن ها به شهرها، جلوگیری از قاچاق کالا  و بهبود وضعیت مرزنشینان از طریق ایجاداشتغال برای آنان است.

 

 

پاسخ بدهید