استان خوزستان یکی از مهم ترین استان های جمهوری اسلامی ایران است که در جنوب غرب کشور قرار دارد. این استان از حیث جمعیت 5 امین استان کشور و یکی از غنی ترین استان های کشور از نظر منابع است. مرکز استان خوزستان ، شهر اهواز است ، گمرک اهواز در این شهر قرار دارد و یکی از گمرکات استان خوزستان محسوب میشود.

خوزستان از نظر جغرافیایی نیز در منطقه ای استراتژیک قرار دارد ، این استان در کرانه خلیج فارس واقع شده است و با کشور عراق نیز هم مرز است. این استان از غرب به کشور عراق محدود میشود.

این استان با وجود منابع بسیار غنی با مشکلات فراوانی از جمله هوای ناسالم و آب ناسالم رو به رو است اما این موارد نتوانسته مانع از پیشرفت این استان در زمینه های اقتصادی شود.

استان خوزستان به دلیل وجود منابع بسیار غنی نفت و گاز در جهان شناخته شده است. لازم به ذکر است اولین چاه نفت در این استان کشف شده است. لذا این استان به عنوان مهم ترین صادرکننده این محصولات شناخته میشود و بخش عظیمی از صادرات گاز و صادرات نفت از استان انجام میگیرد.

این استان دارای بنادر مهمی نیز میباشد و کشتی های تجاری بسیاری در این بندر در حال تردد هستند و بخش اعظمی از کالاهای تجاری در این مسیر در حال عبور است.

خط آهن تهران – خرمشهر هم به طور کلی این استان را در بر میگیرد که یکی از خطوط ریلی مهم از حیث تجارت میباشد.

گمرک اهواز یکی از مهم ترین گمرکات این استان است که در مرکز این خوزستان قرار دارد و امور مختلف گمرکی واردات قطعی ، صادرات قطعی ، ورود موقت ، خروج موقت ، کارنه تیر ، امور مسافری و… در گمرک اهواز صورت می گیرد.

همچنین گمرک اهواز دارای مکانی برای رسیدگی به امور قضایی میباشد.

گمرک اهواز محل عبور بسیاری از کالاهای تجاری میباشد و اموری مانند صادرات کالا به عراق ، واردات کالا از امارات ، صادرات کالا به امارات ، صادرات کالا به کویت و … از طریق این گمرک انجام می پذیرد.

 

 

پاسخ بدهید