گمرک آبادان یکی از گمرکات استان خوزستان میباشد. این گمرک در شهر آبادان واقع شده است.

آبادان در 53 کیلومتری خلیج فارس واقع شده است و به نوعی جزیره محسوب میشود. گمرک آبادان با توجه به قرارگیری در نزدیکی مرز عراق و راهبردی منطقه به لحاظ منابع و پالایشگاه های نفت و گاز از اهمیت زیادی برخوردار است.

شهر آبادان از طریق اروند رود نیز به آب های آزاد متصل میشود و این مورد هم یکی دیگر از مزایای این شهر میباشد. اقتصاد این منطقه عمدتا برا پایه نفت است. پالایشگاه آبادان نیز یکی دیگر از نقاط اقتصادی حیاتی این منطقه است.

همچنین این منطقه از سال 1383 به عنوان منطقه آزاد تعیین شد، لذا گمرک آبادان در منطقه آزاد واقع شده است که نتیجتا این مورد نیز بر اهمیت این گمرک افزوده است. بندر آبادان واقع در ساحل رودخانهٔ اروند به‌طورکلی توان جابه‌جایی بیست‌هزار تن کالا را دارد که باتوجه‌به رونق منطقه آزاد اروند بر اهمیت آن بیش از پیش افزوده شده‌است.

گمرک آبادان با توجه به اقتصاد منطقه بخش اعظمی از فعالیت خود را در زمینه تجارت کالاهای نفتی انجام میدهد اما این گمرک در بخش های تجاری مربوط به کالاهای غیرنفتی نیز مشغول فعالیت است لذا این گمرک یکی از مهم ترین گمرکات ایران محسوب میشود.

به طور کلی منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۴ هزار و ۷۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) است که در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و کارون واقع است. این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت، با داشتن ظرفیت‌هایی همچون حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما همچنین میتوانید موقیعت و آدرس گمرک آبادان را از نقشه ذیل مشاهده نمایید.

 

 

پاسخ بدهید