ترانزیت به پاکستان | حمل کالا به پاکستان | صادرات به پاکستان | ترانزیت کالا به پاکستان

اولین کشور جمهوری اسلامی است که در جنوب غربی آسیا قرار گرفته ‌است و پایتخت آن اسلام‌آباد است . طبق آمار تخمینی سال ۱۳۸۷ (۲۰۰۸) کشور پاکستان با جمعیتی در حدود ۱۷۲ میلیون تن ، ششمین کشور پر جمعیت دنیا به شمار می‌رود و دارای نرخ رشد جمعیت بالایی است .

پاکستان که رسماً به عنوان «جمهوری اسلامی پاکستان» شناخته می‌شود کشوری در آسیای جنوبی است و قسمتی از آن نیز در خاورمیانه است . این کشور مرز آبی هزار کیلومتری با دریای عرب یا به عبارت دیگر دریای مکران در قسمت جنوب دارد و از غرب با ایران ، از شمال با افغانستان ، از شرق با هندوستان ، و از شمال شرق با جمهوری خلق چین هم ‌مرز است . ناحیه کشمیر مورد ادعای هندوستان و پاکستان است . هر دو کشور هند و پاکستان به طور جداگانه بخش‌هایی از این منطقه را اداره می‌کنند و این مناطق توسط خط کنترل از هم جدا شده‌اند . مرز چین اکنون توسط هند به رسمیت شناخته نمی‌شود.

پاکستان ششمین کشور پرجمعیت دنیا و دومین کشور دارنده جمعیت مسلمان است . این کشور در سال ۱۳۲۶ (۱۹۴۷) به عنوان یک دولت و کشور جدید و به عنوان یکی از دو قسمت هند و بریتانیایی شناخته و تأسیس شد . این منطقه تاریخچه کهنی از زندگی و تمدن را داراست که شامل تمدن دره سند می‌شود .

از زمان استقلال ، پاکستان دوره‌های رشد نظامی و اقتصادی و هم ‌چنین بی‌ثباتی را همگام با جدا شدن از بنگلادش از خود ، تجربه کرده ‌است . پاکستان از لحاظ بزرگی نیروهای مسلح در رده هفتم جهان است و تنها کشور اسلامی دارنده جنگ‌افزار هسته‌ای می‌باشد .

ترانزیت به پاکستان
ترانزیت به پاکستان | حمل کالا به پاکستان | صادرات به پاکستان | ترانزیت کالا به پاکستان

نام پاکستان (پاک+ستان) به زبان‌های اردو و فارسی یعنی سرزمین پاکی . این نام نخستین بار در سال ۱۳۱۲ (۱۹۳۳) توسط چودهاری رحمت علی که آن را در نشریه «امروز» یا «هرگز» منتشر کرد ، به کار برده شد . این نام به عنوان سرواژه از نام‌های سرزمین‌های اصلی اسلامی مربوط به هند غربی ساخته شده‌ است . به طور رسمی این کشور به عنوان قلمرو پاکستان در سال ۱۳۲۶ (۱۹۴۷) بنا نهاده شد و در سال ۱۳۳۶ (۱۹۵۷) به «جمهوری اسلامی پاکستان» تغییر نام داد . پاکستان را بخصوص در شبه قاره هند معمولاً با نام مخفف «پاک» می‌شناسند .

جمهوری اسلامی پاکستان از ترکیب حروف ایالت‌های زیر به دست آمده ‌است :

  • پ . از حرف اول ایالت پنجاب
  • ا . از حرف اول ایالت سرحد شمال غرب
  • ک . از حرف اول ایالت کشمیر
  • س . از حرف اول ایالت سند
  • تان . از حروف انتهایی ایالت بلوچستان

پهناوری پاکستان معادل ۸۰۳، ۹۴۰ کیلومتر مربع است که حدوداً معادل مجموع پهناوری کشورهای فرانسه و انگلستان است . نواحی شرق آن بر روی فلات هند و نواحی غربی و شمالی بر روی فلات ایران و سرزمین اوراسیا قرار گرفته ‌است . ۱۰۴۶ کیلومتر (۶۵۰ مایل) مرز آبی با دریای عرب از طرف شمال دارد و از سوی غرب با افغانستان ۵۲۳ کیلومتر (۳۲۵ مایل) و از طرف شمال شرق با چین ۲۹۱۲ کیلومتر (۱۸۰۹ مایل) از طرف شرق با هند و  ۹۰۹ کیلومتر (۵۶۵ مایل) از طرف جنوب غرب با ایران مرز دارد .

در قسمتی از کشمیر که توسط هند اداره می‌شود تا نواحی شمالی پاکستان رودخانه سند در طول کشور جریان دارد . هر ساله قسمت‌های شمالی پاکستان شمار زیادی جهانگرد خارجی را به خود جلب می‌کنند . کوهنوردان از سراسر دنیا بلتستان در پاکستان را به عنوان مقصد نهایی خود می‌دانند . در غرب رود سند بیابان‌های خشک و تپه‌ای بلوچستان پاکستان وجود دارند ؛ در قسمت شرق هم شن‌های روان بیابان تار وجود دارد . بیشتر نواحی پنجاب و قسمت‌هایی از سند دشت‌های حاصل‌خیزی هستند که کشاورزی در آنجا از اهمیت زیادی برخوردار است .

پاکستان به لحاظ استراتژیک در نقطه حساسی از آسیا و در مسیر اتصال چین به مدیترانه و هند به آسیای مرکزی قرار دارد و در مدت هزاران سال، این سرزمین، محل تلاقی، ذوب و جوشش فرهنگ‌های گوناگون، بازرگانان و گردشگران، زائران و مردان روحانی بوده است. تاریخ پیش از استقلال پاکستان (اوت ۱۹۴۷) همسان با سرنوشت و تاریخ هندوستان است. این تاریخ چهارهزارساله در پاکستان به خوبی به وسیله‌ی مکان‌های باستانی و بنا‌های تاریخی حیرت انگیز در طول و عـرض این کشور به تصویر کشیده شده است، پیشینه تاریخی و تمدنی پاکستان که بخشی از سرزمین شبه قاره است از ویژگی و اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد. ساکنان شبه قاره دین اسلام را از طریق عالمان، عارفان، ادیبان، شاعران و هنرمندان ایرانی پذیرفتند. این گونه انتقال فرهنگی، سبب تشکیل حکومت مسلمانان و پدیدار شدن عصر طلایی گردید.

ترانزیت به پاکستان
ترانزیت به پاکستان | حمل کالا به پاکستان | صادرات به پاکستان | ترانزیت کالا به پاکستان

پاکستان در ۱۴ اوت سال ۱۹۴۷ از هندوستان جدا شد و در ۳۰ سپتامبر همان سال به عنوان یک کشور مستقل به عضویت سازمان ملل درآمد. اداره پاکستان تا ۳۰ مأوس سال ۱۹۵۶ به صورت فرمانداری کل و تحت امر پادشاه انگلیس بود. اما در آن روز قانون اساسی آن تکمیل و اعلام جمهوری شد و این روز به عنوان روز ملی پاکستان شناخته می‌شود.

پاکستان دارای چهار ایالت به نام‌های پنجاب، سند، استان سرحد و بلوچستان و سیستم حکومتی این کشور فدرالی و ترکیبی از نظام پارلمانی و ریاست جمهوری است. این کشور دارای دو مجلس ملی (۳۴۲ نماینده) و سنا (۱۰۰ نماینده) است و هر یک از ایالت‌های آن دارای یک دولت و مجلس ایالتی با اختیارات محدود هستندو علاوه بر اینها، دو منطقه ویژه به نام‌های مناطق شمالی (شامل ۵ منطقه: گلگیت، بلتستان، دیامیر، گیزار و گانچی که پس از جدایی هند رسماً به پاکستان ملحق نشده و توسط مقامات محلی اداره می‌شوند) و مناطق قبایلی تحت اداره دولت فدرال (موسوم به فاتا که تحت حکومت رؤسای قبایل هستند) نیز در این کشور وجود دارند.

ارکان اقتصاد کشور پاکستان بر چهار رکن معدن، صنعت، کشاورزی و صید و دامپروری استوار است.

میزان استخراج نفت، حدود ۷۰ هزاربشکه در روز است. این مقدار تنها پاسخگوی ۱۰ درصد مصارف داخلی است؛ لذا قسمت اعظم نیاز‌های نفتی و ‏فرآورده‌ای آن خارج از کشور تامین می‌شود. چاه‌های نفت پاکستان در استان‌های سند و پنجاب قرار دارند. به دلیل همین منابع طبیعی ترانزیت پاکستان همیشه اولویت بالایی دارد.

۳۵ درصد سوخت کشور توسط گاز تأمین می‌شود. پاکستان دارای ذخایر وسیع گاز است. این میزان قریب به ۱۵۷۰۶ میلیارد فوت مکعب تخمین زده شده است. منابع گاز طبیعی کشور نیز در استان بلوچستان و خیرپور، مرزانی، ساری، هندی، کندکوت و سارنگ در استان سند و دهواک، پرکوه، دهلیان و میال در استان پنجاب قرار دارند.

ترانزیت به پاکستان
ترانزیت به پاکستان | حمل کالا به پاکستان | صادرات به پاکستان | ترانزیت کالا به پاکستان

معادن زغال سنگ در نقاط مختلف پاکستان وجود دارد. این معادن صرفا ۱۰ درصد نیاز سوختی کشور را تامین می‌کنند. مزید بر اینکه نوع زغال سنگ تولیدی مرغوب نیست. بزرگترین معدن زغال سنگ پاکستان در استان پنجاب در محل مکروال واقع در کوهستان نمک قرار گرفته است.

۱۶ درصد نیاز آهن کشور از معادن داخلی تامین می‌گردد. بزرگترین معادن آهن در منطقه کالاباغ (شهرستان میان والی) کشف شده است. آهن معادن چترال (استان سرحد) ونوکندی (استان بلوچستان) از نوع مرغوب است. مواد اولیه کارخانه ذوب آهن کراچی از خارج کشور تامین می‌گردد.

بزرگترین معادن کروم جهان در پاکستان واقع است. کروم استخراج شده به خارج ازکشور نیز صادر می‌گردد. مهم‌ترین معادن کروم در استان بلوچستان و استان سرحد قرار دارد.

سنگ آهک بزرگترین معادن پاکستان را تشکیل میدهد. این معادن دراکثر نقاط پاکستان یافت می‌گردد. معادن وسیع سنگ آهک درمناطق اندوت، (اوودخیل) واه، روهری، حیدرآباد و کراچی قرار گرفته اند.

پاکستان به دلیل داشتن مرز وسیع با ایران و تشابهات فرهنگی با مردم ایران همواره به عنوان یکی از شرکای تجاری ایران شناخته شده است و تجار این کشور با تاجران ایرانی در حال مراوده هستند. به طور کلی پاکستان به عنوان یکی از مقاصد جذاب برای تجار ایرانی شناخته شده است و صدور کالا به این کشور پر رونق است.

شرکت حمل و نقل بین‌المللی ره تاش توس با توجه به سابقه طولانی در حمل محموله ترانزیتی به کشور پاکستان ، آماده ارائه خدمات حمل به کشور پاکستان می باشد.

 

پاسخ بدهید