حمل گل | حمل و نقل گل | صادرات گل | صادرات گل و گیاه

گرانی نرخ کرایه حمل هوایی و به طبع آن افزایش قیمت تمام شده، همراه با نبود ناوگان زمینی و هوایی ویژه حمل گل، زخمی عمیق بر روند توزیع و صادرات گل و گیاه در ایران زده است. تا جایی که از یک میلیارد دلار ظرفیت صادرات گل و گیاه ایران، شاید بتوان به رقم ناجیزی در حدود 40 میلیون دلار در سال دست پیدا کرد؛ آن هم با اما و اگرهای بسیار.

17 امین کشور تولیدکننده گل و گیاه در جهان به واسطه بالا بودن قیمت تمام شده خود در جایگاه 107 کشورهای صادرکننده این محصول ایستاده و پایه گذار بزرگترین پایانه بسته بندی و صادرات گل و گیاه ایران، حمل و نقل را مهم ترین دلیل این اتفاق می داند.

عجایبی درباره نواقص حمل و نقل بین شهری گل و گیاه اظهار کرد : نظر به اینکه گل و گیاه یک محصول فسادپذیر است باید در اسرع وقت و به بهترین شکل از محل کشت به پایانه صادراتی ، گمرک خروجی و یا استان دیگر حمل شود اما متاسفانه امکانات و زیرساخت هایی خوبی در زمینه حمل این محصول نداریم تا بتوانیم گل را با کیفیت و با طراوات گیاهان را تا مقصد کاملا حفظ کنیم.

حمل گل | حمل و نقل گل | صادرات گل | صادرات گل و گیاه

زیرا تقریبا هیچ شرکت حمل و نقلی وجود ندارد که بتواند تولیدات ما را از سراسر کشور با ماشین های سردخانه دار و قابل کنترل به مقصد تهران و یا هر استان دیگری برساند.

به طور کلی حمل نادرست این محصول سنگ بزرگی است که در مسیر تولیدکنندگان قرار دارد برای مثال ، شهر دزفول محصولات خوبی تولید می کند اما به دلیل حمل نادرست و غیر استاندارد ، گل های این منطقه کیفیت خود را از دست می دهند و دوام شان از بین می رود زیرا به صورت فله ای توسط کامیون یا اتوبوس حمل می شوند.

گل برای شرکت هواپیمایی صرفه اقتصادی ندارد

عجایبی در ادامه، درباره مشکلات حوزه حمل و نقل بین المللی گل و گیاه، با بیان اینکه متاسفانه در بخش صادرات کمبود امکانات حمل و نقلی بیشتر محسوس است. یادآور شد:معمولا صادرات گل و گیاه ایران به وسیله هواپیماهای مسافربری انجام می شود که به دلیل حجم بالا و وزن کم گل، به محض اینکه از جانب مسافر برای شرکت هواپیمایی بار برسد، محموله گل را زمین می گذارند و محموله های دیگر را بارگیری می کنند؛ زیرا حمل گل و گیاه برا آنها صرفه اقتصادی ندارد.

بنیانگذار اتحادیه گل و گیاه ایران یادآور شد: همین روند خارج کردن محموله گل از بار در هواپیماهای مسافری موجب ضرر و زیان برای صادرکنندگان ایرانی و خریداران خارجی می شود و مشکلاتی را برای آنها رقم می زند که هنوز نتوانسته ایم این معضل را حل کنیم.
حمل گل | حمل و نقل گل | صادرات گل | صادرات گل و گیاه

البته قصد داشتیم در این پایانه صادراتی، چنین مشکلاتی را به حداقل برسانیم که متاسفانه به دلیل عدم همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمان های دیگر ، مشکلات همچنان پا برجاست .

به گفته ایشان، اکنون حدود 20 سال است که همکاری دولت با بخش خصوصی ضعیف و ضعیف تر شده و سازمان ها و نهادهای دولتی چوب لای چرخ بخش خصوصی می گذارند. او خاطر نشان کرد: امیدواریم با انتصاب وزیر جهاد کشاورزی تغییراتی راهگشا را در برنامه های دولت شاهد باشیم؛ البته باید زیر مجموعه های وزارتخانه نیز دچار تغییر ودگرگونی شود، زیرا در غیر این صورت نمی توانیم منتظر اتفاقات مثبت باشیم.

رئیس هیئت مدیره پایانه بین المللی گل و گیاه ایران با اشاره به افزایش نرخ تصریح کرد: افزوده شدن هزینه حمل و نقل به قیمت تمام شده، قدرت رقابت گل و گیاهان ایرانی در بازارهای صادراتی سلب می کند.

او افزود : حدود 20 سال پیش تفاهم نامه ای را با سازمان هواپیمایی کشوری منعقد کردیم که به موجب آن، سازمان هواپیمایی کشوری به صادرکنندگان گل و گیاه تخفیف 60 درصدی در کرایه حمل می داد.

همان تخفیف موجب خیز برداشتن صادرات گل و گیاه و افزایش آماره صادراتی شد؛ اما متاسفانه این سازمان، هر سال بخش هایی از تخفیف مذکور را حذف کرد تا در نهایت، آن تفاهم نامه کاملا بی اثر شد و اکنون قیمت کرایه حمل برای صادرات گل و گیاه به همان میزان کالاهای دیگر است.

حمل و نقل گل | صادرات گل | صادرات گل و گیاه

عجایبی با تاکید بر اینکه با توجه به کرایه حمل و کمبود ناوگان مناسب، به سختی می توان به این کار ادامه داد، اظهار کرد : باید تحولی رخ دهد تا بتوان به آینده امیدوار شد. ما تلاش کردیم پایانه صادراتی گل و گیاه راه اندازی کنیم تا شاید مشکلات کمتر شود اما متاسفانه دستگاه دولتی هیچ گونه همکاری مثبت و راهگشایی با ما ندارند.

متاسفانه امروز ظرفیت صادرات ایران در این زمینه صفر می باشد و با شرایط حاکم نباید انتظار تحولی بزرگ داشته باشیم اما امید است که مسئولین ارگان های خصوصی و داخلی با کم یک دیگر حداکثر بهره وری را از این محصول ارزشمند داشته باشند و جایگاه ایران را در زمینه ترانزیت و صادرات گل و گیاه به محل واقعی خود برسانند.

پاسخ بدهید