ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان به فعالیت 28گمرک در استان اشاره کرد و گفت: طولانی ترین و بیشترین مرز با همسایگان ایران را استان سیستان و بلوچستان دارد که دارا بودن تنها بندر اقیانوسی کشور هم زمینه خوبی برای رونق تجارت با کشورهای همسایه است.

خاشی افزود: چابهار بندری اطمینان‌بخش برای کشورمان است که می‌تواند در هر شرایطی نیازهای کشور را برآورده کند.

ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: در ۸ماهه سال جاری بیش از ۹۷۵میلیون دلار کالا از گمرکات سیستان و بلوچستان صادر شده است.

وی بیان کرد: وزن کالای صادر شده 2میلیون 843هزار تُن است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی 22درصد و از نظر وزنی 20درصد رشد داشته است.

خاشی افزود: در زمینه واردات کالا هم در همین مدت از نظر ارزشی بالغ بر 879میلیون دلار کالا با وزن یک میلیون و 660هزار تُن وارد شده که از نظر ارزش 76درصد و از نظر وزن 70درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در سال جاری با کناره گیری کشتی های پهن پیکر در بندر چابهار رشد واردات کالاهای صادراتی بیشتر از محل جذب سهمیه وارداتی استان بوده است.

خاشی افزود: بیشترین اقلام صادراتی از مرزهای استان شامل سیمان، کلینکر، خرما، گاز، مشتقات نفتی، مصالح ساختمانی، آهن آلات و عمده کالاهای وارداتی کالاهای اساسی شامل گندم، جو، ذرت و برنج است.

این استان با توجه به حضور در نقطه مهم اقتصادی پتانسیل بالایی در زمینه صادرات کالا دارد و میتوان سیستان و بلوچستان قطب مهم اقتصادی ایران را نامید زیرا این استان تنها استان کشور است که در حاشیه اقیانوس و آب های آزاد قرار دارد.

برای مشاهده راه ها و مسیرهای ترانزیتی ایران کلیک کنید.

پاسخ بدهید