رییس اداره ترانزیت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: بسته شدن مرز جنوبی افغانستان و مرزهای زمینی ترکمنستان با ایران و رونق کریدورهای تجاری جدید بین المللی، ترانزیت کالا در مرز دوغارون خراسان رضوی با کشور افغانستان را افزایش داد.

حمید محمدی فاز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی اختلال در تجارت مرزی بین پاکستان و افغانستان، حجم ترانزیت کالا از بنادر جنوبی ایران به پایانه مرزی دوغارون افزایش یافت.


وی ادامه داد: همچنین با شیوع کرونا مرزهای زمینی ترکمنستان با ایران و دیگر کشورهای همسایه بسته شد و اکنون فقط مرز زمینی سرخس در حد محدود بازگشایی شده است لذا تجار بین المللی، مسیرهای جایگزین دیگر از جمله مرز دوغارون را برای ترانزیت کالای خود به آسیای مرکزی انتخاب کرده اند.
رییس اداره ترانزیت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: در این چارچوب مسیر کتای شامل ایران، افغانستان، تاجیکستان و قرقیزستان فعال گردید و همچنین با اجرای توافقنامه تجاری میان ایران، افغانستان و ازبکستان ، این مسیر جدید نیز جایگزین مسیر ترکمنستان برای ترانزیت کالا به کشور ازبکستان شد.


وی افزود: علاوه بر آن با فعال شدن محور تجاری شرق کشور و توسعه بندر چابهار، ترانزیت کالا از این بندر به افغانستان از طریق مرز دوغارون مورد توجه تجار افغانستانی و شرکای تجاری این کشور قرار گرفت و به حجم ترانزیت کالا در این مرز افزود.


رییس اداره ترانزیت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی سهم هر یک از این رویدادهای مرزی و ترانزیتی در افزایش تبادلات تجاری مرز دوغارون را متفاوت دانست و ادامه داد: انسداد و اختلال در تجارت زمینی پاکستان از گذرگاه مرزی جنوبی افغانستان و ولایت قندهار این کشور، مهمترین عامل رونق ترانزیت در مرز دوغارون است و می توان سهم ۸۰ درصدی به این رویداد برای رونق مرز دوغارون در نظر گرفت .

پاسخ بدهید