اهمیت صنعت حمل و نقل و ترابری اگر در جوامع اولیه و ابتدایی فقط به عنوان یک موضوع برای حل نیازهای داخلی بود ، بی تردید امروزه و با گسترش روز افزون ارتباطات و ضرورت تعامل و تبادل اطلاعات و مبادله کالاهای کشورهای صنعتی ، اهمیت صنعت ترانزیت از مرزها فراتر رفته است و حمل و نقل بین المللی به عنوان یک صنعت مهم و اشتغال زا شناخته میشود.

شرکت حمل و نقل بین المللی ره تاش توس ، به عنوان یکی از اعضای انجمن حمل و نقل بین المللی آماده ارائه خدمات در ترانزیت به ترکمنستان می باشد.

اهمیت ترانزیت در ایران – بخش اول

اصولا هر کشوری با توجه به شرایط و مقتضیات خود نسبت به تهیه منابع درآمدزا اقداماتی را صورت می دهد. اما ایران به دلیل وابستگی شدید اقتصادی به درآمد حاصل از فروش نفت ، آنطور که باید و شاید به دنبال منبع درآمد دیگری نمیباشد.

اما با توجه به موقعیت جغرافیایی فوق العاده و خدادادی ایران ، ترانزیت یکی از فعالیت هایی است که میتواند بسیار درآمدزا باشد و تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم زیادی برا اقتصاد ایران بگذارد.

ترانزیت یکی از شاخص های توسعه کشور محسوب می گردد و می توان از آن به عنوان یکی از منابع درآمدی برای کشور و یکی از راه های اشتغال برای جوانان استفاده کرد.

اهمیت ترانزیت در ایران از بعد منافع مالی و اقتصادی

ترانزیت را میتوان به عنوان یکی از منابع ارزآور در هر کشور معرفی نمود که با توجه به ظرفیت موجود و جایگاه استراتژیک و موقعیت ایران، بایستی جایگاه و سهم مناسبی در اقتصاد ایران داشته باشد.
منافع مالی حاصله از ترانزیت خارجی را میتواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم درآمدهایی را نصیب کشور کند :

  1. درآمد ارزی قابل توجه از طریق رفت و آمد وسائط نقلیه و حمل بار و مسافر توسط سازمان ها و موسسات ذی مدخل مانند سازمان بنادر ، راه آهن ، هواپیمایی و ناوگان جاده ای کشور کسب شود.
  2. کسب درآمد ارزی ناشی از دریافت هزینه های تن کیلومتر ، سند یا برگ دوزبلاغ ، تفاوت نرخ سوخت و صدور ویزا برای رانندگان و مسافرین ترانزیتی.
  3. کسب درآمد ریالی و ارزی ناشی از خدمات بیمه ای ، فورواردری ، کریری ، تخلیه و بارگیری و انبارداری
  4. کسب درآمد بالای ارزی ناشی از انجام ترانزیت مواد سوختی از طریق سوآپ توسط شکت ملی نفت ایران و فعالیت مخزن داری در بخش خصوصی و دولتی.

شرکت حمل و نقل بین المللی ره تاش توس ، آماده ارائه خدمات در زمینه فورواردری و کریری میباشد.

اهمیت ترانزیت در ایران – بخش اول

بنابراین با توجه به مزایای بسیار زیادی که طرح شد در کنار قرارگیری ایران در چهارراه ترانزیتی شرق و غرب که مزیت پنهان و ارزشمندی است.

با فعال سازی کریدورهای جدید و طرح ترانزیت شرق میتوان رونق اقتصادی در این منطقه حساس ایجاد کند، لذا رونق ترانزیت به خودی خود میتواند سهم به سزایی در افزایش رونق اقتصادی ایران داشته باشد.

اهمیت ترانزیت از بعد اشتغال زایی و ایجاد بازار کار

با توجه به بررسی های متعدد در صنعت ترانزیت ، با عبور کالا از خاک ایران امکان ایجاد شغل های بسیاری با هزینه اندک به وجود می آید، به طوری که طبق بررسی ها به ازای عبور هر میلیون تن کالا از خاک ایران حدود 20 هزار شغل ایجاد خواهد شد.

لذا تقویت ترانزیت نه تنها منافع اقتصادی کلانی دارد ، بلکه از نظر اشتغال زایی نیز کشور را در وضعیت خوبی قرار خواهد داد.

کالای ترانزیتی به کالایی گفته میشود که مبدا و مقصد آن کشور دیگری است ، بنابراین وقتی کالا با کامیون وارد کشور ما میشود به یک سری خدمات جانبی از جمله سرویس های در طول مسیر مانند : تعمیرگاه ها ، استراحتگاه ها ، هتل ها ، مکان های تفریحی ، فروشگاه ها ، رستوران ها و…. نیاز دارد که همین مکان ها باعث اشتغال زایی میشود.

اهمیت ترانزیت از بعد امنیتی برای کشور

ترانزیت کالا علاوه بر دستاوردهای اقتصادی فراوانی که دارد ، امنیت کشورهای منطقه را نیز بهم گره زده و باعث افزایش ضریب امنیتی کشور می شود. بدون شک علت اصلی افزایش میزان ترانزیت اتخاذ تصمیمات سیاست تنش زدایی می باشد و کشوری در امر ترانزیت میتواند موفق باشد که بتواند روابط اقتصادی و سیاسی با آنان برقرار کند.

اجرای کنوانسیون های بین المللی گونه ای دیگر از ابزارهای ایجاد امنیت برای کشور هستند.

برای کسب اطلاعات درباره کنوانسیون کارنه تیر میتوانید از اینجا به صفحه این مقاله مراجعه کنید.

اهمیت ترانزیت در ایران – بخش اول

کشوری که در آن ترانزیت رونق دارد ، نیاز دارد تا عضو کنوانسیون های مختلفی باشد و عضویت در این کنوانسیون ها باعث رونق ترانزیت کالا میشود در کنار آن کشوری که عضو کنوانسیون های مختلف است باید تابع قوانین آن ها باشد. یکی از این قوانین ، تامین سفت و سخت امنیت مسیرهای عبوری کامیون ها میباشد که کشورهای فعال در حوزه ترانزیت باید آن را داشته باشد.

لذا کشورهای قرار گرفته در مسیرهای ترانزیتی مهم و عبوری کالا در دنیا کمتر دچار بحران های مصنوعی و ساختگی از سوی قدرت های واقع شده و از لحاظ سیاسی نیز افزایش کالاهای ترانزیتی در کشور موجب مراوده و تعاملات بیشتر مسئولین کشورهایی که در امر ترانزیت دخیل هستند می گردد و در نتیجه با وضعیت سیاسی و فرهنگی یک دیگر بیشتر آشنا شده و این امر در مناسبات سیاسی کشورها تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

پاسخ بدهید