ظرفیت جا به جایی بار بین المللی شامل ترانزیت ورودی و خروجی، صادرات و واردات در ایستگاه راه آهن سرخس در مرز با ترکمنستان ۷.۵ میلیون تن در سال است، که به تازگی با افزایش تردد بارها در ایستگاه راه آهن سرخس با ترکمنستان به این عدد نزدیک شده است.

بر اساس اعلام راه آهن مشهد، ظرفیت جا به جایی بار بین المللی شامل ترانزیت ورودی و خروجی، صادرات و واردات در ایستگاه راه آهن سرخس در مرز با ترکمنستان ۷.۵ میلیون تن در سال است.

مصطفی نصیری مدیرکل راه آهن خراسان به خبرنگاران گفت: پارسال حدود سه میلیون تن بار بین المللی از طریق ایستگاه راه آهن سرخس با ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی تبادل شد.

وی افزود: پارسال نزدیک به سه میلیون تن بار بین المللی از طریق ایستگاه راه آهن سرخس با ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی تبادل شد که حدود ۱.۸ میلیون تن آن ترانزیت و بیش از ۱.۱ میلیون تن نیز صادرات و واردات بوده است.

 مدیرکل راه آهن خراسان ادامه داد: خدمات حمل و نقل بار داخلی و بین‌المللی روزانه به وسیله ۱۰ رام قطار باری رفت و برگشت در شبکه راه آهن خراسان با عنوان “برنامه‌ای” یا همان تردد برنامه‌ریزی شده ارائه می‌شود.

نصیری گفت: این ۱۰ رام قطار باری شامل قطارهای رفت و برگشت در مسیر سرخس – ایستگاه شهید مطهری، سرخس- تربت‌حیدریه، ایستگاه اسفراین – سنگان و ۲ قطار سرخس- بندر عباس است.

وی به ظرفیت مناسب ایستگاه سرخس برای جا به جایی بار ریلی از چین به ایران و بالعکس اشاره کرد و افزود: حمل بار بین المللی ریلی از غرب کشور چین و از طریق خطوط ریلی کشورهای آسیای مرکزی و در نهایت ترکمنستان و از طریق گذرگاه ریلی سرخس امکان پذیر است و در این مسیر از ظرفیت مناسب یاد شده می توان برای صادرات و ترانزیت کالا بهره برد.

مدیرکل راه آهن خراسان اضافه کرد: بر اساس توافق انجام گرفته، قرار است سالانه پنج میلیون تن بار ترانزیتی کشور قزاقستان از طریق ایران منتقل شود که بخش عمده آن از طریق مرز ریلی سرخس صورت خواهد گرفت.

لازم به ذکر است شهرستان سرخس در شمال غربی مشهد و در استان خراسان رضوی واقع شده است و بیشتر حجم محمولات ترانزیتی به ترکمنستان از طریق این مرز حمل میشود.

گمرک سرخس نیز یکی از پر ترددترین و فعال ترین گمرکات ایران میباشد.

پاسخ بدهید