اینکوترمز چیست | اینکوترمز 2010 | مقررات اینکوترمز چیست | مقررات اتاق بازرگانی بین المللی

مقررات اینکوترمز عبارت از اصطلاحاتی سه حرفی است که بیانگر روش های روزمره تجاری در قراردادهای فروش کالا است و به تشریح عمده ترین وظایف ، هزینه ها و ریسک های درگیر در جریان تحویل کالا از فروشنده به خریدار می پردازد.

چگونه از اینکوترمز 2010 استفاده کنیم ؟

1- گنجاندن مقررات اینکوترمز 2010 در قرارداد فروش :

اگر طرفین قرارداد فروش مایل به اعمال مقررات اینکوترمز 2010 در قراردادهای فروش خود باشند، باید این موضوع را افزودن عباراتی شامل ” درج اصطلاح توافق شده، ذکر محل تعیین شده و متعاقب آن با افزودن اینکوترمز 2010 ” در قرارداد فروش آشکارا بیان کنند.

2 – انتخاب اصطلاح مناسب اینکوترمز

ضروری است که اصطلاح اینکوترمز انتخاب شده مناسب با کالا و وسیله حمل باشد و مهم تر از همه اینکه آیا طرفین وظایف اضافی ، مثلا وظیفه سازماندهی حمل یا بیمه ، را می پذیرند یا خیر. راهنمایی های ارائه شده در هر اصطلاح دربرگیرنده اطلاعاتی است که به این گزینش کمک می کند. هر اصطلاحی که انتخاب شود، طرفین باید آگاه باشند که تفسیر شرایط قرارداد ممکن است تحت تاثیر عرف رایج در بندر یا محل موردنظر قرار گیرد.

3- تعیین محل یا بندر به دقیق ترین شکل ممکن

اغصطلاح گزینش شده زمانی کارایی دارد که طرفین نام محل یا بندر را مشخص کنند و زمانی بیشترین کارایی را خواهد داشت که محل یا بندر را به دقیق ترین شکل ممکن مشخص کنند.

مثال روشن برای فهم واضح اصطلاح اینکوترمز به چه معنی است :

تحویل به حمل کننده (شماره 38 ، میدان آلبرت اول ، پاریس ، فرانسه) اینکوترمز 2010

تحت مقررات اینکوترمز ، محل تعیین شده در اصطلاحات تحویل در محل کار (EXW) ، تحویل به حمل کننده ، (FCA) ، تحویل در پایانه (DAT) ، تحویل در محل (DAP) ، تحویل با پرداخت هزینه های گمرکی (DDP) ، تحویل در کنار کشتی (FAS) ، تحویل روی عرشه (FOB) ، محلی است که تحویل کالا صورت می گیرد و ریسک در همانجا از فروشنده به خریدار منتقل میشود.

تحت مقررات اینکوترمز ، در اصطلاحات کرایه حمل تا مقصد پرداخت شده (CPT) ، کریه حمل و بیمه تا مقصد پرداخت شده (CIP) ، هزینه (ارزش) و کرایه حمل (CFR) و هزینه (ارزش) ، بیمه و کرایه حمل (CIF) ، محل تعیین شده با محل تحویل تفاوت دارد. در چارچوب این چهار اصطلاح اینکوترمز ، محل تحویل بار ، مقصدی است که کرایه حمل تا محل مذکور پرداخت شده است. اشاره به محل یا مقصد به درج نقطه مشخص در محل یا مقصد موردنظر کمک می کند و مانع از بروز تردید و اختلاف نظر در این خصوص می شود.

4- مقررات اینکوترمز بیانگر قرارداد فروش کاملی نیست

مقررات اینکوترمز می گوید که کدام یک از طرفین قرارداد فروش وظیفه حمل یا تهیه بیمه نامه دارد، یا اینکه فروشنده چه وقت کالا را تحویل خریدار می دهد، و کدام طرف مسئول پرداخت چه هزینه هایی است. به هر حال ، اینکوترمز قیمت کالا و یا نحوه پرداخت وجه را بیان نمی کند. همچنین مطالبی در مورد انتقال مالکیت کالا یا نتایج ناشی از نقض قرارداد نمی گوید. معمولا این موضوعات با عباراتی شفاف در قرارداد فروش یا قانون حاکم بر قرارداد می آید. همچنین طرفین باید الزامات قانون محلی که ممکن است موادی از قرارداد فروش ، از جمله اینکوترمز انتخاب شده را تحت تاثیر قرار دهد آگاه باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خدمات شرکت حمل و نقل بین المللی ره تاش توس ، به صفحه خدمات و برای کسب اطلاعات در رابطه با کشورهای مقصد ترانزیتی به صفحه کشور ها مراجعه کنید.

اصطلاح اینکوترمز به چه معنی است

پاسخ بدهید